NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
6031
Авансцена

Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала.  Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан

| 19 Септември 2024, 08:37 ч.
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи“
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи“
Снимка © НФЦ

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала. 

Международният фестивал „Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на композитора, диригент и педагог академик Васил Казанджиев. Тържественото събитие ще се състои в присъствие на маестрото, на 30 септември в камерната зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им ще участват изтъкнати изпълнители като струнен квартет „Фрош“, пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна, те ще представят премиерни творби на неуморно пишещият маестро.

Акад. Васил Казанджиев е роден на 10 септември 1934 г. От дете се запленява от музиката и започва да свири на китара и пиано, а на 20 вече композира. Първите му учители по композиц

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.

Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров. 

Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин. 

Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуст

С аудио-визуален спектакъл, концерт, комедийно шоу и много изложби започна общностният фестивал "48 часа "Варуша юг" във Велико Търново. Той се провежда в старата част на града и привлече много хора както от страната, така и от чужбина. Посетителите на общностното събитие могат да присъстват на над 100 различни прояви на повече от 120 участника, които се провеждат на близо 50 места. 

Първите събития бяха открити още в ранните следобедни часове. В Изложбени зали "Рафаел Михайлов" посетителите можеха да разгледат изложбите "Мисли преди да пораснеш" и "Ако съдим книгата по корицата", а любителите на музиката да потанцуват на диджей парти на Самоводската чаршия. Малко по-късно израелският визуален артист, живеещ в Ирландия, Моран Бийн-нун се включи с уъркшоп и пърформанс, озаглавен "Това, което водата шепне". По същото време на плажа край река "Янтра" Йоана Стоянова

Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC. 

Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.

Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.

Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.  

„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду

Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история. В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати. Това каза Тотю Христов от Националния етнографски музей - БАН по повод гостуващата изложба от Брюксел Fake (f)or Real („Истина или лъжа“).

Над сто предмета от човешката история, показващи и развенчаващи лъжи, митове и постистини, са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент. 

„Изложбата проследява линията на фалшификациите в исторически контекст. Има много предмети, които са свързани с конкретните фалшификации, но имаме и много предмети, които по-скоро подкрепят историята за фалшифициране“, казва Христов.

ЕКСПОНАТИТЕ

Сред експонатите има произведения на изкуството, фотографии, документи и

Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан. Неин сценарист и режисьор е Небойша Слиепчевич, участват Горан Богдан, Алексис Маненти, Драган Миканович, Силвио Мумелаш. Сюжетът ни връща в периода на етническото прочистване през 1993 г. в Босна и Херцеговина.

Сред заглавията в конкурса за пълнометражни филми са „Гражданинът светец“ на Тинатин Кайришвили с оператор Крум Родригес, „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков, „Клопка“ на Надежда Косева, „Краят на реката“ на Васил Барков, който бе показан на фестивала „Любовта е лудост“, „Сватба“ на Магдалена Ралчева, „Триумф“ на Кристина Грозева и Петър Вълчанов.

Програма „Открити хоризонти“ ще посвети събитие на 80-годишнината на актрисата Цветана Манева, която тази година е и лице на фестивала „Златна роза“. Тя ще бъде почетена с филма на Бинка Желязкова „Последната дума“. 

Предвидени са и ранни прожекции от 15:00 ч. в програма „Кино за ученици“, където ще бъдат показани конкурсни късометражни и пълнометражни заглавия, последвани от образователни дискусии за киноизкуството и обществените процеси в България.

Нов формат Pop-Up-Cineplex/Бягащи кучета ще има в рамките на фестивала в алтернативните пространства „РеБонкърс“ и Bookstore. Специалната панорама предлага поглед към новата вълна в българското кино от 90-те години, преосмислени през 2024 г. със заглавия като „Парчета любов“, „Аз, графинята“, „Закъсняло пълнолуние“, „Тишина“. Филмът „Бягащи кучета“ ще бъде представен в специална прожекция с коментар от някои от авторите му.

Живописни картини и колажи са представени в изложба в Арт център „Къща на художниците“ в Плевен. Автори на творбите са Ралица Цветкова и Константин Бурдиняшки – Кибур. 

Тази експозиция се превърна в едно неочаквано добра комбинация за мен. Предизвикателство бе да подредя модернистичния артистизъм на Константин до романтичните живописни платна на Ралица, но смятам, че изложбата ще бъде интересна за голяма част от любителите на изобразителното изкуство, каза уредникът на арт центъра Владимира Йорданова.

Ралица Цветкова представя картини, вдъхновени от нейните пътешествия през последната година. Показва пъстротата на Италия. „Силно впечатлена от Венеция тя рисува атмосферата, старите сгради и магичните отражения във водата и ни потапя в един мечтан свят“, допълни Йорданова.

Константин Бурдиняшки участва в изложбата с няколко цикъ

Художничката Вероника Якимова представя нова изложба. Експозицията е озаглавена „Цветни пространства“ и ще бъде открита на 9 ноември в столичната книжарница-кафе „Защо не?“, информират организаторите.

„Живописните картини, които ще бъдат показани, са обединени в обща тема - пейзажът като вдъхновение и интерпретация. Композициите отразяват мястото и пространството чрез цветни петна, образи и настроения“, разказват от екипа.

Вероника Якимова е завършила Средно художествено училище за приложни изкуства в гр. Трявна и след това Национална художествената академия - София (през 2001 г.). През 2006 г. защитава докторска степен по Изкуствознание и изобразителни изкуства в НХА. Специализира „Кинодраматургия“ в Нов български университет през 2014 г. Интересите и практиката са свързани с областта на живописта, художествена дърво

„Триумф“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева спечели голямата награда за пълнометражен филм на 42-рия фестивал „Златна роза“ във Варна. Лентата получи и наградата за сценарий, написан от двамата режисьори, заедно с Дечо Таралежков, както и призът за женска роля, който бе поделен между двете главни актриси Маргита Гошева и Мария Бакалова. Филмът получи и наградата на публиката. 

Специалната награда на журито е за филма „Клопка“ на Надежда Косева, която чрез видеопослание пожела повече хора да живеят достойно като главния герой Божека. Изпълнителят на ролята – Александър Трифонов, бе удостоен с наградата за мъжка роля. За операторската си работа в лентата бе отличен Кирил Проданов.

Призът за режисура е за Павел Г. Веснаков. Неговият филм „Безветрие“ получи още признанието на младежкото жури, както и отличието на

Изложбата „От вода - камък“ на Теодор Генов и куратора Стефка Цанева ще бъде представена на 10 септември в столичната галерия Little Bird Place.

Експозицията ще продължи до 27 септември, информират организаторите.

По думите на куратора изложбата „От вода - камък“ трябвало да започне с резиденция и да продължи с изложба.

„Вместо от резиденция - изложба, се оказа обаче, че ще направим обратното - от изложба - резиденция (евентуално), и то по причини далеч от проектоорганизацията. Причината беше глобалната климатична криза“, обясни Цанева.

Кураторката разказва, че Лещен се оказал без вода посред лято, а температурите били високи. Така художникът Теодор Генов започнал подготовката за изложбата от неосъществената си резиденция с размисли за водата, сушата и камъните - „онези, които остават на дъното на пресъхнал

Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ гостува на 9-ото издание на международния фестивал „Интерференции“ (Interferences) в Клуж-Напока в Румъния.

По думите на Виолета Тончева от екипа на институцията спектакълът „Както ви харесва“ по Шекспир с режисьор Габор Томпа е впечатлил зрителите с динамиката си и със съвременния прочит, в който действието се развива на няколко нива. Това е комедия, която режисьорът е прочел в разсъдъчен, философски и донякъде трагичен ключ и това много се понрави на румънската публика, отбеляза тя.

Фестивалът се провежда на две години, организиран от Унгарския театър в града. В него участват членове на Съюза на театрите в Европа, чийто президент е Габор Томпа. Тази година е имало спектакли от Словения, Словакия, Белгия, Украйна, както и от Румънския национален театър и Унгарския театър в Клуж-Напока.

Дискусиите на тазгодишното издание на „Златна роза“ във Варна ще бъдат фокусирани върху „Източноевропейското кино на големите фестивали“ (с модератор проф. Божидар Манов), „Антифашизмът в киното. Полша и България“ (с участието на проф. Войтек Йожвяк и доц. д-р Александър Донев) и „Локални таланти на световния пазар: Пътеводител“ (с Илинка Теодореску, Симона Теохарова и Дейвид Зицлпергер). 

Като съпътстващи събития на 22 септември ще бъде представена книгата „Между два кадъра“ от Деян Статулов. На 23 септември публиката ще се срещне с две издания за режисьора Иван Черкелов. Едната е с негови сценарии, съставена от Ирина Черкелова, а другата е „Иван Черкелов. Портрети, разговори, рецензии, спомени“ със съставител Геновева Димитрова. На 26 септември е фестивалната премиера на книгите на режисьора Людмил Тодоров „Посланичката“ и „От какавидата до пеперудата. Непубликувано“. 

На 21 септември предстои представяне на възможностите на Програма „Творческа Европа МЕДИА“. 

Във Варна ще има и издание на формата „Предизвикателството“, в който млади творци получават възможност да създадат кратък филм на зададена тема в рамките на определено време. Най-добрите продукции ще бъдат оценявани от жури, съставено от Веселка Кирякова (продуцент), Симеон Венциславов (сценарист), Николай Мутафчиев (режисьор и продуцент) и Кристина Верославова (актриса и продуцент). Победителите ще получат награди и представяне на кинофестивали.

Фестивалът на българския игрален филм „Златна роза“ продължава до 26 септември. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
6031
Авансцена

Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“.В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала.

| 19 Септември 2024, 08:37 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи“
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи“
Снимка © НФЦ

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала. 

Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан. Неин сценарист и режисьор е Небойша Слиепчевич, участват Горан Богдан, Алексис Маненти, Драган Миканович, Силвио Мумелаш. Сюжетът ни връща в периода на етническото прочистване през 1993 г. в Босна и Херцеговина.

Международният фестивал „Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на композитора, диригент и педагог академик Васил Казанджиев. Тържественото събитие ще се състои в присъствие на маестрото, на 30 септември в камерната зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им ще участват изтъкнати изпълнители като струнен квартет „Фрош“, пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна, те ще представят премиерни творби на неуморно пишещият маестро.

Акад. Васил Казанджиев е роден на 10 септември 1934 г. От дете се запленява от музиката и започва да свири на китара и пиано, а на 20 вече композира. Първите му учители по композиц

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.

Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров. 

Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин. 

Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуст

С аудио-визуален спектакъл, концерт, комедийно шоу и много изложби започна общностният фестивал "48 часа "Варуша юг" във Велико Търново. Той се провежда в старата част на града и привлече много хора както от страната, така и от чужбина. Посетителите на общностното събитие могат да присъстват на над 100 различни прояви на повече от 120 участника, които се провеждат на близо 50 места. 

Първите събития бяха открити още в ранните следобедни часове. В Изложбени зали "Рафаел Михайлов" посетителите можеха да разгледат изложбите "Мисли преди да пораснеш" и "Ако съдим книгата по корицата", а любителите на музиката да потанцуват на диджей парти на Самоводската чаршия. Малко по-късно израелският визуален артист, живеещ в Ирландия, Моран Бийн-нун се включи с уъркшоп и пърформанс, озаглавен "Това, което водата шепне". По същото време на плажа край река "Янтра" Йоана Стоянова

Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC. 

Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.

Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.

Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.  

„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду

Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история. В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати. Това каза Тотю Христов от Националния етнографски музей - БАН по повод гостуващата изложба от Брюксел Fake (f)or Real („Истина или лъжа“).

Над сто предмета от човешката история, показващи и развенчаващи лъжи, митове и постистини, са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент. 

„Изложбата проследява линията на фалшификациите в исторически контекст. Има много предмети, които са свързани с конкретните фалшификации, но имаме и много предмети, които по-скоро подкрепят историята за фалшифициране“, казва Христов.

ЕКСПОНАТИТЕ

Сред експонатите има произведения на изкуството, фотографии, документи и

Сред заглавията в конкурса за пълнометражни филми са „Гражданинът светец“ на Тинатин Кайришвили с оператор Крум Родригес, „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков, „Клопка“ на Надежда Косева, „Краят на реката“ на Васил Барков, който бе показан на фестивала „Любовта е лудост“, „Сватба“ на Магдалена Ралчева, „Триумф“ на Кристина Грозева и Петър Вълчанов.

Програма „Открити хоризонти“ ще посвети събитие на 80-годишнината на актрисата Цветана Манева, която тази година е и лице на фестивала „Златна роза“. Тя ще бъде почетена с филма на Бинка Желязкова „Последната дума“. 

Живописни картини и колажи са представени в изложба в Арт център „Къща на художниците“ в Плевен. Автори на творбите са Ралица Цветкова и Константин Бурдиняшки – Кибур. 

Тази експозиция се превърна в едно неочаквано добра комбинация за мен. Предизвикателство бе да подредя модернистичния артистизъм на Константин до романтичните живописни платна на Ралица, но смятам, че изложбата ще бъде интересна за голяма част от любителите на изобразителното изкуство, каза уредникът на арт центъра Владимира Йорданова.

Ралица Цветкова представя картини, вдъхновени от нейните пътешествия през последната година. Показва пъстротата на Италия. „Силно впечатлена от Венеция тя рисува атмосферата, старите сгради и магичните отражения във водата и ни потапя в един мечтан свят“, допълни Йорданова.

Константин Бурдиняшки участва в изложбата с няколко цикъ

Художничката Вероника Якимова представя нова изложба. Експозицията е озаглавена „Цветни пространства“ и ще бъде открита на 9 ноември в столичната книжарница-кафе „Защо не?“, информират организаторите.

„Живописните картини, които ще бъдат показани, са обединени в обща тема - пейзажът като вдъхновение и интерпретация. Композициите отразяват мястото и пространството чрез цветни петна, образи и настроения“, разказват от екипа.

Вероника Якимова е завършила Средно художествено училище за приложни изкуства в гр. Трявна и след това Национална художествената академия - София (през 2001 г.). През 2006 г. защитава докторска степен по Изкуствознание и изобразителни изкуства в НХА. Специализира „Кинодраматургия“ в Нов български университет през 2014 г. Интересите и практиката са свързани с областта на живописта, художествена дърво

„Триумф“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева спечели голямата награда за пълнометражен филм на 42-рия фестивал „Златна роза“ във Варна. Лентата получи и наградата за сценарий, написан от двамата режисьори, заедно с Дечо Таралежков, както и призът за женска роля, който бе поделен между двете главни актриси Маргита Гошева и Мария Бакалова. Филмът получи и наградата на публиката. 

Специалната награда на журито е за филма „Клопка“ на Надежда Косева, която чрез видеопослание пожела повече хора да живеят достойно като главния герой Божека. Изпълнителят на ролята – Александър Трифонов, бе удостоен с наградата за мъжка роля. За операторската си работа в лентата бе отличен Кирил Проданов.

Призът за режисура е за Павел Г. Веснаков. Неговият филм „Безветрие“ получи още признанието на младежкото жури, както и отличието на

Изложбата „От вода - камък“ на Теодор Генов и куратора Стефка Цанева ще бъде представена на 10 септември в столичната галерия Little Bird Place.

Експозицията ще продължи до 27 септември, информират организаторите.

По думите на куратора изложбата „От вода - камък“ трябвало да започне с резиденция и да продължи с изложба.

„Вместо от резиденция - изложба, се оказа обаче, че ще направим обратното - от изложба - резиденция (евентуално), и то по причини далеч от проектоорганизацията. Причината беше глобалната климатична криза“, обясни Цанева.

Кураторката разказва, че Лещен се оказал без вода посред лято, а температурите били високи. Така художникът Теодор Генов започнал подготовката за изложбата от неосъществената си резиденция с размисли за водата, сушата и камъните - „онези, които остават на дъното на пресъхнал

Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ гостува на 9-ото издание на международния фестивал „Интерференции“ (Interferences) в Клуж-Напока в Румъния.

По думите на Виолета Тончева от екипа на институцията спектакълът „Както ви харесва“ по Шекспир с режисьор Габор Томпа е впечатлил зрителите с динамиката си и със съвременния прочит, в който действието се развива на няколко нива. Това е комедия, която режисьорът е прочел в разсъдъчен, философски и донякъде трагичен ключ и това много се понрави на румънската публика, отбеляза тя.

Фестивалът се провежда на две години, организиран от Унгарския театър в града. В него участват членове на Съюза на театрите в Европа, чийто президент е Габор Томпа. Тази година е имало спектакли от Словения, Словакия, Белгия, Украйна, както и от Румънския национален театър и Унгарския театър в Клуж-Напока.

Предвидени са и ранни прожекции от 15:00 ч. в програма „Кино за ученици“, където ще бъдат показани конкурсни късометражни и пълнометражни заглавия, последвани от образователни дискусии за киноизкуството и обществените процеси в България.

Нов формат Pop-Up-Cineplex/Бягащи кучета ще има в рамките на фестивала в алтернативните пространства „РеБонкърс“ и Bookstore. Специалната панорама предлага поглед към новата вълна в българското кино от 90-те години, преосмислени през 2024 г. със заглавия като „Парчета любов“, „Аз, графинята“, „Закъсняло пълнолуние“, „Тишина“. Филмът „Бягащи кучета“ ще бъде представен в специална прожекция с коментар от някои от авторите му.

Дискусиите на тазгодишното издание на „Златна роза“ във Варна ще бъдат фокусирани върху „Източноевропейското кино на големите фестивали“ (с модератор проф. Божидар Манов), „Антифашизмът в киното. Полша и България“ (с участието на проф. Войтек Йожвяк и доц. д-р Александър Донев) и „Локални таланти на световния пазар: Пътеводител“ (с Илинка Теодореску, Симона Теохарова и Дейвид Зицлпергер). 

Като съпътстващи събития на 22 септември ще бъде представена книгата „Между два кадъра“ от Деян Статулов. На 23 септември публиката ще се срещне с две издания за режисьора Иван Черкелов. Едната е с негови сценарии, съставена от Ирина Черкелова, а другата е „Иван Черкелов. Портрети, разговори, рецензии, спомени“ със съставител Геновева Димитрова. На 26 септември е фестивалната премиера на книгите на режисьора Людмил Тодоров „Посланичката“ и „От какавидата до пеперудата. Непубликувано“. 

На 21 септември предстои представяне на възможностите на Програма „Творческа Европа МЕДИА“. 

Във Варна ще има и издание на формата „Предизвикателството“, в който млади творци получават възможност да създадат кратък филм на зададена тема в рамките на определено време. Най-добрите продукции ще бъдат оценявани от жури, съставено от Веселка Кирякова (продуцент), Симеон Венциславов (сценарист), Николай Мутафчиев (режисьор и продуцент) и Кристина Верославова (актриса и продуцент). Победителите ще получат награди и представяне на кинофестивали.

Фестивалът на българския игрален филм „Златна роза“ продължава до 26 септември. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.